godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Wystawa ziemiańska w Muzeum Ziemi Miechowskiej

Wystawa ziemiańska w Muzeum Ziemi Miechowskiej

22 Listopada 2021
Wystawa ziemiańska w Muzeum Ziemi Miechowskiej

„W starym dworze stary ład”… Pod takim tytułem kryje się wystawa w Muzeum Ziemi Miechowskiej, która prezentuje zapomniane życie ziemian Miechowszczyzny. Wernisaż wystawy zgromadził tłum widzów, zebranych w sobotę 20 listopada.

W zabudowaniach poklasztornych Bazyliki Grobu Bożego dyr. MZM Włodzimierz Barczyński przypomniał, iż historycznie ziemia miechowska to teren, który okalają dorzecza rzek Szreniawy i Dłubni i tak naprawdę nie jest to teren porównywalny geograficznie ani z dawnym, ani współczesnym powiatem miechowskim. Jednak znajdowały się w nim miejscowości, które w różny sposób ukierunkowane były na Miechów. I właśnie na tej ziemi miechowskiej zamieszkiwali ludzie posiadający majątki ziemskie o powierzchni powyżej 50 hektarów. W sumie było ich około 130. - Jest to wystawa, która opowiada właśnie o tej sferze, która była trzonem działalności kulturalnej i gospodarczej II Rzeczpospolitej, a niestety po II wojnie światowej została sponiewierana i zniszczona - wspomniał dyr. Barczyński.

Wernisażowi wystawy towarzyszyła promocja przygotowanego na tę okazję bogatego albumu, sfinansowanego przez samorząd Powiatu Miechowskiego. Miechowscy muzealnicy wykonali mozolną pracę i zebrali w nim informacje o dworach ziemiańskich na ziemi miechowskiej, istniejących czy też w postaci ruin, odnowionych obiektów, czy pozostałych jedynie w pamięci potomnych.

Wicestarosta Paweł Osikowski po obejrzeniu albumu przyznał, iż dzięki niemu zorientował się m.in., iż nawet w pobliżu jego miejsca zamieszkania w Rzeżuśni istnieje dwór, z czego dotąd nie zdawał sobie sprawy. Wyraził radość, iż zarówno ten jak i inne dwory pomału wracają do swojej świetności. Gratulując albumu dyrektorowi i pracownikom Muzeum Ziemi Miechowskiej, wicestarosta ocenił, iż będzie on stanowił niezwykle ciekawą i pouczającą pozycję dla mieszkańców Powiatu Miechowskiego, a zwłaszcza dla młodzieży, która dzięki niemu będzie mogła pogłębić swą wiedzę o historii Miechowszczyzny.

Wśród przybyłych gości wernisażu znaleźli się m.in. samorządowcy Powiatu Miechowskiego na czele z Wicestarostą Pawłem Osikowskim, Rafałem Pawlikiem z Zarządu Powiatu i Przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Świerczkiem, ks. proboszcz Franciszek Siarek, Wiceburmistrz Andrzej Banaśkiewicz, a także członkowie rodzin, których przodkowie władali majątkami ziemskimi na ziemi miechowskiej. W wernisażu udział wzięła m.in. Maria Osuchowska - Marcelletti z rodziną, potomkowie właścicieli majątków ziemskich w Bukowskiej Woli, Pierocicach i Śmiłowicach. Pamiątki rodowe przekazane przez Panią Marię w depozyt miechowskiego muzeum, stały się przyczynkiem do powstania wystawy. Również współczesne pokolenia innych rodów ziemiańskich dzielili się chętnie swoimi wspomnieniami i eksponatami, które wzbogaciły wystawę i towarzyszący jej album.

Wernisaż uświetnił koncert, w którym sopranistka Marta Trybulec i pianistka Ludmiła Weber - Zarzycka zaprezentowały pieśni i utwory fortepianowe Władysława Żeleńskiego i Fryderyka Chopina. Pełnym ciekawostek komentarzem występ okrasił Ireneusz Trybulec.

Po koncercie przyszedł czas na zwiedzanie ekspozycji zgromadzonej w Muzeum Ziemi Miechowskiej. Zgromadzono nie tylko fotografie wraz z opisami, ale też pamiątki rodowe zgromadzone przez rodziny lub przedstawicieli niegdysiejszych ziemian, ale też obecnych właścicieli zachowanych do naszych czasów dworów, które odzyskały bądź odzyskują swój dawny blask.

Wystawę ziemiańską, której kuratorem jest Sylwia Dziuba, można podziwiać w Muzeum Ziemi Miechowskiej w dni powszednie w godzinach 8-15.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry