godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Mural ku czci powstańców odsłonięty

Mural ku czci powstańców odsłonięty

20 Października 2023
Mural ku czci powstańców odsłonięty

16 października na cmentarzu w Miechowie został odsłonięty mural, prezentujący sylwetki powstańców styczniowych. Wydarzenie było zwieńczeniem obchodów 160 rocznicy bitwy miechowskiej z 17 lutego 1863 roku. Mural powstał w sąsiedztwie mogiły, w której pochowano około dwustu poległych w potyczce z Moskalami powstańców.

Mural znalazł się na ścianie przylegającego do nekropolii budynku, za zgodą jego właściciela Józefa Kumońskiego. Od momentu powstania nie był niczym zasłonięty. Jego przygotowaniem zajęło się krakowskie stowarzyszenie Pospolite Ruszenie (pozyskało na ten cel grant) przy współpracy Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Sylwetki, namalowane przez lubelskiego artystę Pawła Kurowskiego, nie są anonimowe. Przedstawiają konkretnych uczestników potyczki sprzed 160 lat. Ich postacie przybliżył dyr. Muzeum Ziemi Miechowskiej Marcin Florek. Na muralu widnieją podobizny Francuza Francois`a de Rochebrune`a, twórcy i dowódcy oddziału Żuawów Śmierci, którzy w bitwie miechowskiej przeszli chrzest bojowy. Jest Eustachy Sokalski, który w bitwie brał udział z braćmi Kazimierzem i Romanem oraz ojcem Antonim. Wszyscy walczyli w oddziale Strzelców Tarnowskich, a Eustachy został ranny w bitwie. Kolejna postać to Antoni Kozakiewicz, który walczył wspólnie z bratem Piotrem. Wreszcie mural przedstawia hrabiego Emanuela Moszyńskiego, dowódcę jednego z pułków Żuawów Śmierci, który poległ w Miechowie.

W uroczystym osłonięciu m.in. udział wzięły delegacje szkół, organizacji i lokalnych instytucji, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcji historycznych oraz Starosta Miechowski Jacek Kobyłka. 6. Brygadę Powietrznodesantową reprezentował płk. Artur Wiatrowski, a z uczestnikami modlił się ks. Andrzej Piszczek.

 

do góry