godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Obchody 158. rocznicy bitwy miechowskiej

Obchody 158. rocznicy bitwy miechowskiej

17 Lutego 2021
Obchody 158. rocznicy bitwy miechowskiej

W Środę Popielcową 17 lutego tradycyjnie władze powiatowo-miejskie uczciły 158. rocznicę bitwy miechowskiej. Uroczystości miały mocno ograniczoną epidemiologicznie formę. Za to uświetniły je znaczące wydarzenia towarzyszące - poświęcenie i odsłonięcie po renowacji pomnika powstańców, okolicznościowe medale, a także goście ze szczebla ministerialnego i wojewódzkiego.

Pamięć o powstańcach miechowskich uczczono Mszą św. w Kaplicy św. Barbary na Cmentarzu Parafialnym, w miejscu wyjątkowym, będącym świadkiem tamtych krwawych wydarzeń. Przywołując w homilii wydarzenia sprzed 158. lat, ks. proboszcz Franciszek Siarek przytoczył materiały źródłowe z pamiętników ks. Leona Postawki, ówczesnego wikariusza Miechowa, który nazwał bitwę wprost - pogromem Miechowa oraz sióstr Felicjanek sprowadzonych z Czapel i Mianocic do opieki nad rannymi. - Czytając te dwie historie, wyłania się obraz człowieka. Z jednej strony ten negatywny, człowieka, który zabija, zachowuje się agresywnie, nie ma ludzkich uczuć. W tychże pamiętnika pokazana jest także srebrna, czy też złota nić prawdziwego człowieczeństwa, także spośród Moskali - wspomniał.

W obchodach uczestniczył minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Osoba ta nie po raz pierwszy gościła na ziemi miechowskiej. W latach 1999-2014 Jan Józef Kasprzyk był komendantem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a od tego czasu pełni honorowo tę funkcję.

Podczas Mszy św. minister uhonorował Medalami „Pro Bono Poloniae” osoby wyróżniające się w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami Kraju - Stanisława Osmendę i Jana Czecha-Kosińskiego. Ksiądz proboszcz Franciszek Siarek otrzymał medal „Pro Patria”.

Minister podkreślał, że nie można zrozumieć współczesnych dziejów Rzeczpospolitej bez pamięci o powstaniu styczniowym, bez tamtego XIX-wiecznego wielkiego zrywu, bez zrozumienia czym było dla Polaków przekonanie, że Polska ma prawo żyć i ma prawo do wolności. 158 lat temu w Miechowie stoczona była jedna z pierwszych i jedna z najkrwawszych bitew powstania.

Przy tej okazji Michał Biernacki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie podziękował za renowację prawie 100-letniego pomnika upamiętniającego bitwę miechowską. Pomnik powrócił do pierwotnych wzorów, uzyskał oryginalną tablicę, oryginalne rysy stylu krakowskiego i zabezpieczony został u podstaw przed osuwaniem się. Podziękowania w formie okolicznościowej statuetki otrzymali: burmistrz Dariusz Marczewski, ks. proboszcz Franciszek Siarek i ks. kapelan Stanisław Latosiński.

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie odnowionego pomnika powstańców na miechowskim cmentarzu. Zarówno pod nim, jak i pod Pomnikiem „z Orłem” na Rynku, Minister Jan Józef Kasprzyk, Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, starosta Powiatu Miechowskiego Jacek Kobyłka, Burmistrz Dariusz Marczewski i Przewodniczący Rady Miejskiej - Zenon Czekaj, harcerze, komendanci Policji i Straży Pożarnej oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji złożyli wiązanki kwiatów.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry