godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Olbrzymi potencjał strefy gospodarczej w Powiecie Miechowskim

Olbrzymi potencjał strefy gospodarczej w Powiecie Miechowskim

2 Czerwca 2020
Olbrzymi potencjał strefy gospodarczej w Powiecie Miechowskim

Przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego i Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz samorządowcy - starostowie miechowscy i wójt gminy Książ Wielki, we wtorek 2 czerwca na roboczym spotkaniu terenowym, w miejscu gdzie ma powstać strefa gospodarcza, zgodnie podkreślali, że teren ten ma olbrzymi potencjał, który trzeba należycie wykorzystać dla rozwoju Powiatu Miechowskiego.

Krystyna Sadowska, dyr. Działu Obsługi Inwestora KPT oraz dyr. MARR - Paweł Szostak wraz ze swoimi współpracownikami oglądając działki powiatu miechowskiego (około 105 ha) wyznaczone pod strefę podkreślali, że to jest najlepszy czas, by zawęzić współpracę i przystąpić do racjonalnego planowania tego obszaru. Jest on tym bardziej atrakcyjniejszy, że przy nim powstanie węzeł i nowa trasa ekspresowa S7. Jak wspomnieli starostowie - Jacek Kobyłka i Paweł Osikowski, budowa drogi rozpocznie się od Bukowskiej Woli w kierunku Moczydła (18,7km), już w okolicach października bieżącego roku. Przynajmniej tak zapewniał wyłoniony wykonawca inwestycji - firma Intercor z Zawiercia.

Krystyna Sadowska wspomniała, że inwestorzy poszukują większych obszarowo terenów, takich właśnie jak w gminie Książ Wielki. Jednak by ich przyciągnąć, teren musi być odpowiednio uzbrojony, zabezpieczony w odpowiednie media o wyśrubowanych parametrach, jak choćby gaz, prąd o odpowiedniej mocy, woda i ścieki.

Wójt Marek Szopa zapewniał, że przez ten teren ma przejść linia wysokiego napięcia prowadzona od strony świętokrzyskiego Jędrzejowa. Lokalne źródła wody są wysokowydajne i zabezpieczą zapotrzebowanie na wodę. Sieć kanalizacyjna przebiega nieopodal. W planie jest też budowa drugiej oczyszczalni ścieków. Choć gaz jest również dostępny w terenie, to ze względu na trudną współpracę z krakowskim Zakładem Gazowniczym, wójt wieszczy problemy w tym względzie.

Jednak by uzbroić teren, potrzebne są na to znaczne środki. Dlatego też wspomniani partnerzy zastanawiali się nad sposobem ich pozyskania. Krakowski Park Technologiczny deklarował wsparcie we wszelkich działaniach podejmowanych na rzecz powstania strefy, w tym przygotowanie wstępnej koncepcji zagospodarowania i podziału terenu. Propozycje tej instytucji, doświadczonej w przyciąganiu inwestorów, mają być też uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jest w fazie przygotowywania studium.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry