godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Patriotyczne Święto miechowskiego „Ekonomika”

Patriotyczne Święto miechowskiego „Ekonomika”

12 Listopada 2019
Patriotyczne Święto miechowskiego „Ekonomika”

8 listopada Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie obchodził Święto Szkoły połączone z obchodami Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w Bazylice Grobu Bożego, w której ks. proboszcz Franciszek Siarek modlił się o dar bożego błogosławieństwa dla społeczności popularnie zwanego „Ekonomika”.

Po liturgii korowód uczniów, pedagogów i nauczycieli, prowadzony przez sztandar szkoły i młodzież w strojach szlacheckich, przemaszerował do sali gimnastycznej ZS Nr 1. Tam wszystkich powitała dyr. Marzena Samborska. Wśród gości znaleźli się m.in.: starosta powiatu miechowskiego Jacek Kobyłka z członkami Zarządu - Rafałem Pawlikiem i Piotrem Grządzielem, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek i wiceprzewodniczący Stanisław Krawiec, radna powiatowa Regina Siudak, komendant powiatowy policji mł insp. Andrzej Kot, zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej st. kpt. Mariusz Idzik, kierownicy instytucji i przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą, a także emerytowany dyr. Józef Tochowicz i przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą Małgorzatą Konieczną.

Słowa „Myśląc Ojczyzna” i słynny obraz Jacka Malczewskiego pt. „Ojczyzna” były motywami przewodnimi Święta Szkoły, do ktorych odniosła się dyr. Marzena Samborska. Wspomniała, iż w 1903 roku, kiedy powstał obraz, a Polska podzielona była pomiędzy trzech zaborców i nie istniała na mapie Europu, jego twórca wierzył, iż sytuacja polityczna kraju zmieni się, a Polska stanie się suwerennym krajem. Tak też się w końcu stało 11 listopada 1918 roku. - "Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach" - podkreślała dyrektor.

Uczniowie klas I, a warto przypomnieć iż w tym roku jest ich rekordowa liczba 320, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Starosta Jacek Kobyłka wyraził radość, iż po 2 miesiącach od rozpoczęcia roku szkolnego, tak liczne grono nowych uczniów wobec nauczycieli, rodziców i gości, poprzez rotę ślubowania głośno potwierdziło akces do wybranej przez siebie szkoły. Pierwszoklasiści przypieczętowali tym włączenie się do jej społeczności. Jak zauważył starosta, ten akt świadczy o tym, iż uczniowie czują się dobrze i bezpiecznie w swej nowej szkole, a to rokuje na dobre efekty w nauce. Gospodarz powiatu miechowskiego gratulował młodzieży, iż ślubowanie nastąpiło w połączeniu z obchodami Święta Narodowego, co nadaje temu wydarzeniu szczególny wymiar. - "Żyjemy w wolnej Ojczyźnie i z tego powodu możemy się cieszyć i pracować bezpiecznie, rozwijać się i uczyć" - zaznaczył starosta.

Wdzięczność i podziękowania dla dyrekcji i pedagogów za ciepłe przyjęcie dzieci w murach szkoły w imieniu rodziców wyrazili Dorota Konieczna i Wojciech Musiał. - "Wierzymy, że pod waszym kierunkiem i wsparciem organu prowadzącego, młodzież nie tylko zgłębi wiedzę i zdobędzie zawód, ale również wyrośnie na wartościowych i uczciwych ludzi" - mówili.

Święto Szkoły zakończyła patriotyczna część artystyczna w wykonaniu uczniów. Był odtańczony polonez, były pieśni patriotyczne, przywołane treści historyczne oraz okolicznościowe przedstawienie. Dyrektor z pomocą starosty i przewodniczącego Rady Powiatu, wręczyli nagrody w szkolnych konkursach.

Laureatami konkursu pt. „Ekonomik dawniej i dziś” zostali:

I miejsce - Daria Mańka
II miejsce - Wojciech Skwara
III miejsce - Katarzyna Reszelewska

Zwycięzcy konkursu plastycznego:
I miejsce - Mateusz Piwowarski
II miejsce - Bartosz Bzdela
III miejsce - Aleksandra Szyniec.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry