godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Polonezem na Rynku w Miechowie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Polonezem na Rynku w Miechowie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

4 Maja 2022
Polonezem na Rynku w Miechowie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Po dwóch latach pandemii powiatowo-miejskie obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja mogły mieć w końcu pełny wymiar. 231. rocznica tego historycznego wydarzenia w Miechowie została uczczona niezwykle barwnie i uroczyście. Ceremoniał na Rynku po raz pierwszy uświetnił polonez w wykonaniu Zespołu Tańca „Miechowianie” z Zespołu Szkół Nr 1. Dopisały - pogoda, frekwencja wśród przybyłych gości, pocztów sztandarowych oraz widzów podziwiających obchody i towarzysząca temu wszystkiemu atmosfera. Dopełnieniem uroczystości była znakomita oprawa artystyczna w wykonaniu Miechowskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej PSM oraz Studia Wokalnego Katarzyny Kornaś z CKiS wraz z Amelią Gajda.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Bazylice Grobu Bożego. W intencji Ojczyzny, w nawiązaniu do towarzyszącego obchodom Święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, modlił się ks. proboszcz Franciszek Siarek z ks. Wincentym Pytlikiem, Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej Pelplińskiej, Komandorem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Śpiewem i grą liturgię wzbogacili - Chór Parafialny Bazyliki oraz Orkiestra Dęta „Sygnał”.

Po Mszy św. korowód trzeciomajowy pod dowództwem Władysława Mastrzykowskiego, przy dźwiękach orkiestry przemaszerował pod Pomnik z Orłem, gdzie po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu, delegacje samorządowców, szkół, zakładów pracy i rozmaitych organizacji, złożyli wiązanki kwiatów. Tę część obchodów na miechowskim Rynku po raz pierwszy uświetnił i niezwykle ubarwił występ Zespołu Tańca „Miechowianie”. Ponad 20 par uczniów Zespołu Szkół Nr 1 odtańczyło poloneza, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników uroczystości. Kolejną atrakcją tej części była prezentacja Bractwa Rycerskiego Ziemi Miechowskiej.

Dalsza część miechowskich obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się w zabudowaniach poklasztornych w tzw. refektarzu. Zebranych powitał Starosta Miechowski Jacek Kobyłka. Gospodarzy ze starostą reprezentowali samorządowcy Powiatu Miechowskiego na czele z Przewodniczącym Rady Powiatu - Krzysztofem Świerczkiem oraz członkami Zarządu - Wicestarostą Pawłem Osikowskim, Wojciechem Domagałą, Piotrem Grządzielem, zaś współgospodarzy - Gminę i Miasto Miechów - Burmistrz Dariusz Marczewski, Wiceburmistrz Andrzej Banaśkiewicz oraz Radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Zenonem Czekajem. List Marszałka Małopolski - Witolda Kozłowskiego, skierowany do uczestników miechowskich obchodów trzeciomajowych, odczytała Anna Bałazińska, dyr. Agendy Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego w Miechowie.

W części artystycznej wystąpiły: Miechowska Orkiestra Młodych Muzyków pod dyrekcją Mirosława Michaldo, działająca w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. K. Ogińskiego w Miechowie oraz Amelia Gajda z Katarzyną Kornaś ze Studia Wokalnego Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Obydwa występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Widownia dziękowała artystom gromkimi brawami, za co wykonawcy odwdzięczyli się bisami. Godnym dopełnieniem koncertów był okolicznościowy wykład Marcina Florka, dyr. Muzeum Ziemi Miechowskiej, który przytoczył nie tylko koleje uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale wspomniał również o bogatej tradycji obchodzenia tego święta w Grodzie Jaksy.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

Polonezem na Rynku w Miechowie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

do góry