godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Powiat Miechowski udzielił pożyczki Szpitalowi św. Anny w Miechowie

Powiat Miechowski udzielił pożyczki Szpitalowi św. Anny w Miechowie

28 Września 2022
Powiat Miechowski udzielił pożyczki Szpitalowi św. Anny w Miechowie

W środę 28 września na sesji nadzwyczajnej online zebrała się Rada Powiatu Miechowskiego. Powodem zwołania sesji w tym trybie była potrzeba dokonania zmian w uchwale budżetowej na 2022 rok oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej, polegających na przyznaniu Szpitalowi św. Anny w Miechowie zwrotnej (do 30 listopada) pożyczki w wysokości 360 tys. zł.

O tym, skąd bierze się potrzeba udzielenia wsparcia szpitalowi, mówił dyr. Mirosław Dróżdż. Sytuacja pojawiła się niespodziewanie i wiąże się z wprowadzoną ustawą podwyżkową oraz realizowanym projektem unijnym informatyzacji szpitala. W związku z rozliczeniem projektu i koniecznością zapłaty faktury na rzecz wykonawcy, by zachować płynność i móc wypłacić wynagrodzenia pracownikom, szpital zwrócił się do Powiatu Miechowskiego z prośbą o wsparcie.

Dyrektor Dróżdż przypomniał, iż trudna sytuacja miechowskiego szpitala wynika z wprowadzoną w lipcu ustawy podwyżkowej dla personelu medycznego. Dzięki wydatnej pomocy Krzysztofa Świerczka, Przewodniczącego Rady Powiatu, udało się nieco poprawić sytuację powiatowej lecznicy poprzez podpisanie aneksu z NFZ na ostatnie 4 miesiące 2022 roku, które przyniosą szpitalowi dodatkowe 620 tys. zł. Jednakże to niestety nie likwiduje w pełni problemu z deficytem w budżecie i nie wstrzymuje ruchów kadrowych. Po październikowych konsultacjach z NFZ, w szpitalach, również w miechowskim, będzie przeprowadzana restrukturyzacja, po to, by w 2023 roku zbilansować ich działalność. Według zapowiedzi, restrukturyzacja polegać ma m.in. na redukcji liczby łóżek i wprowadzeniu zmian strukturalnych w oddziałach.

Do tej pory w Szpitalu św. Anny w Miechowie około 130 osób objętych zostało redukcją etatów na poziomie od 30% do 10%. Nie przedłużono też kilka umów czasowych. Były też odejścia na emeryturę. Część pracowników, którzy nie podpisali aneksów umów, dostało tzw. wypowiedzenia zmieniające, które polegają na jednoczesnym wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy i płacy oraz zaproponowaniu nowych warunków. Jeśli pracownik nie zaakceptuje nowych warunków, ostatecznie otrzyma 3-miesięczne wypowiedzenie.

W Szpitalu św. Anny w Miechowie zatrudnionych jest prawie 500 osób.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry