godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Powiatowe służby i samorządy przygotowane na okres wakacyjny

Powiatowe służby i samorządy przygotowane na okres wakacyjny

19 Czerwca 2024
Powiatowe służby i samorządy przygotowane na okres wakacyjny

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego we wtorek 18 czerwca zebrał się w miechowskim starostwie, by zrelacjonować Staroście Miechowskiemu Krzysztofowi Świerczkowi gotowość do sezonu wakacyjnego służb mundurowych, instytucji odpowiedzialnych w wielu aspektach za bezpieczeństwo oraz lokalnych samorządów.

Bezpieczeństwo w zakresie pożarniczo-ratowniczym na Miechowszczyźnie zapewnia nie tylko Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Miechowie, ale też jednostki ochotnicze - 17 wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz 72 spoza systemu. Jak podkreślał zastępca komendanta KP PSP Miechów - mł. bryg. Michał Burzyński, ochotnicy stanowią niezwykle ważne wsparcie. Z roku na rok druhowie są coraz lepiej wyszkoleni, a jednostki wzbogacają się o nowoczesne wozy i sprzęt do ratowania ludzi i mienia. W związku z niedawnymi lokalnymi zagrożeniami związanymi z anomaliami pogodowymi, strażacy jeszcze w tym roku odbędą ćwiczenia w zabezpieczaniu obiektów budowlanych i posesji mieszkalnych. Ponadto z uwagi na zbliżające się otwarcie kolejnego odcinka S7 (Miechów-Szczepanowice), na nowej trasie przewidziano wspólne ćwiczenia z policją.

Wicekomendant Burzyński zaapelował do włodarzy samorządów naszego powiatu, by zaktualizowali gminne plany zarządzania kryzysowego.

Policja rokrocznie bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczne wakacje”, o czym informował kom. Jerzy Wilk, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Miechowie. W okresie wypoczynku, wzmożone będą patrole w miejscach, gdzie często dochodzi do interwencji wśród nieletnich - skwery, parkingi, place zabaw, przy remizach. Poza tym, policjanci będą zwracać uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Miejsca wypoczynku i rekreacji, w tym te, gdzie będą odbywać się letnie półkolonie, kontroluje Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Miechowie. Szefowa „Sanepidu” - Edyta Bryg uczulała na zagrożenia związane z uzależnieniami dzieci i młodzieży, od smartfonów, komputerów, ale zwłaszcza od substancji psychoaktywnych. Zauważyła, iż w ostatnim czasie w naszym kraju notuje się coraz więcej zgonów spowodowanych przedawkowaniem substancji o nazwie fentanyl, tzw. „narkotykiem zombie”. Edyta Bryg zachęcała wszystkich, by w przyszłym roku zorganizować większą akcję profilaktyczną przeciw narkotykom, w formie festynu, czy też pikniku o zasięgu powiatowym.

Powiatowa Inspektorat Weterynarii w wakacje funkcjonuje tak samo, jak w pozostałych miesiącach roku. W tym okresie notuje się więcej pogryzień przez psy, o czym wspomniała szefowa inspektoratu - Ewa Kawula.

Krzysztof Szarek, dyr. Zarządu Dróg Powiatowych w Miechowie, mówił o utrudnieniach komunikacyjnych związanych z realizowanymi powiatowymi inwestycjami drogowymi, co wiąże się z okresową zmianą organizacji ruchu na niektórych odcinkach. Tak będzie choćby na odcinku Siedliska - Tunel. Utrudnienia występują także na drogach powiatowych relacji Miechów - Komorów - Jaksice, w Kozłowie, a lada moment rozpocznie się przebudowa drogi w Biskupicach.

Starosta Krzysztof Świerczek potwierdził, iż w tym roku Powiat Miechowski na 20 kilometrach realizuje inwestycje drogowe za ponad 40 mln zł. To chwilowo skutkuje zakłóceniami komunikacyjnymi, ale po wykonaniu tych zadań znacząco poprawi bezpieczeństwo drogowe na Miechowszczyźnie.
Zbigniew Bałazy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, iż stan techniczny na bieżąco kontrolowanej infrastruktury typu place zabaw, boiska sportowe, jest dobry i sukcesywnie się poprawia.

Okres wakacyjny dla Szpitala św. Anny w Miechowie, nie jest niczym nadzwyczajnym. Powiatowa lecznica funkcjonuje w niezmienionym trybie. Jednakże rozpoczynająca się etapowo inwestycja Gminy i Miasta Miechów - tj. przebudowa ulicy Szpitalnej, pociągnie za sobą pewne ograniczenia logistyczne i wyłączenia poszczególnych odcinków tej ulicy, o czym mówił dyr. ds. ekonomicznych - Łukasz Orłowski. Do końca sierpnia br. wyłączony zostanie odcinek od skrzyżowania ulic Racławickiej z Jagiellońską. Potem wyłączony zostanie odcinek od ul. Jagiellońskiej do wjazdu na SOR, a w III etapie - od SOR-u do ul. Powstańców. Karetki będą musiały korzystać z dróg wewnętrznych szpitala przy tzw. parku. Nakładki asfaltowe na Szpitalnej będą kładzione dopiero wiosną przyszłego roku.

Sam szpital również przewiduje remonty. Dzięki pozyskaniu dofinansowaniu w wysokości 15 mln zł, przeprowadzony zostanie remont SOR-u wraz z przylegającym do niego placem.

O bezpieczeństwie wakacyjnym i przygotowaniu poszczególnych jednostek mówili jeszcze w starostwie - Janusz Patyna, kierownik PCPR, Halina Zięba, zastępca dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Miechowie oraz Dariusz Miszczyk, specjalista służby leśnej do spraw ochrony lasu i łowiectwa z Nadleśnictwa Miechów.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry