godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Pozimowa likwidacja przełomów i dziur na drogach powiatowych

Pozimowa likwidacja przełomów i dziur na drogach powiatowych

31 Marca 2021
Pozimowa likwidacja przełomów i dziur na drogach powiatowych

Ostatnia zima, w przeciwieństwie do kilku poprzednich, pokazała swoje prawdziwe oblicze. Ujemne temperatury oraz opady deszczu i śniegu wywołały niemałe spustoszenie na drogach Powiatu Miechowskiego. Na wielu odcinkach powstały nie tylko dziury i ubytki w nawierzchni, ale też fachowo definiowane przez drogowców tzw. przełomy typu lekkiego, średniego i ciężkiego.

Roman Suchoń, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Miechowie, 24 marca na posiedzeniu Zarządu Powiatu omówił szczegółowo pozimowy stan powiatowej sieci drogowej. Przedstawił najpilniejsze odcinki dróg do remontu, na których powstały wspomniane przełomy. Te ciężkie dyrektor zaproponował zlikwidować poprzez zlecenie usługi zewnętrznemu wykonawcy odbudowy całej konstrukcji drogi w miejscu wystąpienia przełomu, zaś lekkie i średnie poprzez uzupełnienie ubytków frezowiną asfaltową siłami własnymi ZDP, a następnie uszczelnienie ich emulsją asfaltową i grysami przez wyłonionego zewnętrznego wykonawcę. Szacunkowa ilość przewidzianych do odbudowy przełomów typu ciężkiego na wyliczonych przez dyrektora 1700 m2 (z pominięciem odcinka drogi powiatowej 1189K w Pstroszycach I, zgłoszonego do tzw. powodziówek). Natomiast uszczelnienia miejsc przełomowych emulsją i grysami wg dyrektora zostanie wyremontowane przy użyciu ok. 250 ton mieszanki mineralno-asfaltowej przy pomocy remonterów. Dyrektor wskazał, że wcześniej uzupełnione środki finansowe w kwocie 150 tys zł zostaną wykorzystane do remontu pozostałych wyboi na drogach powiatowych.

Z uwagi na zły stan wskazanych przez ZDP odcinków dróg powiatowych oraz ze względów bezpieczeństwa, Zarząd Powiatu wyraził zgodę na likwidację wyszczególnionych przez dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych przełomów na drogach powiatowych przesuwając z budżetu powiatu na ten cel 403 tys. zł.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

 

do góry