godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/W miechowskim szpitalu będzie rezonans magnetyczny

W miechowskim szpitalu będzie rezonans magnetyczny

13 Kwietnia 2021
W miechowskim szpitalu będzie rezonans magnetyczny

Powiat Miechowski pozyskał wydatne wsparcie finansowe 2,5 mln zł z kolejnego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zakup rezonansu magnetycznego wraz z adaptacją pomieszczeń w Szpitalu św. Anny w Miechowie. Jest szansa, iż badania w tym zakresie będą wykonywane w Miechowie jeszcze w tym roku.

Miechowski szpital jako jeden z nielicznych w Małopolsce nie posiadał dotąd rezonansu magnetycznego. Szpitalni pacjenci wymagający wysokospecjalistycznej diagnostyki rezonansem dotychczas przewożeni byli do innych placówek. Również osoby kierowane na to badanie przez lekarzy specjalistów zmuszeni byli poszukiwać zewnętrznych placówek świadczących tego typu usługi, często pokonując w tym celu wiele kilometrów.

Według informacji uzyskanych od dyr. ds. ekonomicznych - Łukasza Orłowskiego, lokalizacja pracowni rezonansu magnetycznego planowana jest w budynku D szpitala, w której mieści się kuchnia i pralnia. Na całość z wymaganym zapleczem należy wygospodarować 150 - 180 m2. Nie bez znaczenia jest sama waga urządzenia sięgającego do 8 ton. Z tego względu być może będzie konieczne budowlane wzmocnienie stropu.

Pozyskane fundusze z FIL stanowią 50% wartości zadania. Szacowany koszt zakupu urządzenia wraz z adaptacją pomieszczeń wynosi około 5 mln zł. Władze Powiatu Miechowskiego wraz z dyrekcją Szpitala św. Anny w Miechowie prowadzą zaawansowane rozmowy z władzami wojewódzkimi celem pozyskania dodatkowego wsparcia finansowego. Decyzja w tym względzie powinna zapaść do końca kwietnia. Biorąc pod uwagę terminarz procedur, tj. około 1-2 miesiące na postępowanie przetargowe oraz 3-4 miesiące na prace adaptacyjne, odbiory i testy urządzenia, jest realna szansa, by pracownia rezonansu w Szpitalu św. Anny w Miechowie rozpoczęła działalność późną jesienią bieżącego roku.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry