godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Reprezentacja Blind Footballu w Powiecie Miechowskim

Reprezentacja Blind Footballu w Powiecie Miechowskim

23 Sierpnia 2023
Reprezentacja Blind Footballu w Powiecie Miechowskim

Od 20 do 26 sierpnia Gmina Racławice gości na zgrupowaniu reprezentację Kadry Polski w Blind Footballu, czyli odmiany piłki nożnej dla niewidomych i niedowidzących, przygotowującą się do wrześniowego Pucharu Interkontynentalnego w Indiach. Do piątku 25 sierpnia kadrowiczów można podziwiać na treningach pokazowych, które dzięki uprzejmości władz Gminy Racławice odbywają się na lokalnym „Orliku”. Co warte podkreślenia, jednym z zawodników jest rodowity mieszkaniec Powiatu Miechowskiego - Kacper Domagała z Wierzbicy w Gminie Kozłów.

W środę 23 kadrę odwiedził Wicestarosta Paweł Osikowski oraz Wicewójt Racławic Małgorzata Sadowniczyk. Mieli oni okazję zapoznać się z niezwykle sympatycznymi i zaangażowanymi zawodnikami, poznać tajniki tej jeszcze mało spopularyzowanej dyscypliny w Polsce, ale też po założeniu specjalnych gogli na oczy, osobiście przekonać się, jak trudno grać w piłkę nożną będąc niepełnosprawnym wzrokowo.

Czym charakteryzuje się Blind Football i jakie są zasady gry i różnice w porównaniu z „tradycyjną” piłką nożną, opowiadał z zacięciem w głosie jeden z reprezentantów - Mateusz Krzyszkowski. Piłka nożna dla niewidomych wymyślona została przez Hiszpanów. Już w 1920 roku zaczęto dostosowywać tę dyscyplinę dla potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo. W latach 60-tych ubiegłego wieku nastąpił dynamiczny rozwój w krajach Ameryki Południowej - w Brazylii i Argentynie, a na przełomie lat 80-tych i 90-tych dyscyplina ta rozeszła się już po całym świecie. W Polsce Blind Football zaczął być zauważalny dopiero w 2008 roku. Dwa pierwsze kluby piłkarskie powstały w 2015 roku. W tym reż roku Reprezentacja Polski uczestniczyła w Mistrzostwach Europy w Wielkiej Brytanii. Jednak dopiero w 2021 roku zapaleńcy i miłośnicy tej dyscypliny zabrali się mocno, by ta dyscyplina w Polsce się mocno rozwijała. Największym sukcesem reprezentacji jest 7. miejsce na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy we Włoszech, które jednocześnie dały kwalifikację do tegorocznych wrześniowych Mistrzostw Interkontynentalnych w Indiach.

Reprezentacja Polski w Blind Footballu funkcjonuje pod Polskim Związkiem Sportu Osób Niewidomych „Start” oraz Komitetem Paraolimpijskim. Koordynowana jej działań zajmuje się Fundacja „Nie widząc przeszkód”.

Blind Football opiera się głównie na zmyśle słuchu, na dźwięku. Najbardziej charakterystyczną jest grzechocząca piłka. Boisko do gry ma wymiary 20x40 m. Wzdłuż linii bocznych usytuowane są specjalne bandy. Są one po to, by piłka jak i sami zawodnicy w trakcie meczu nie opuszczali pola gry, a same rozgrywki były płynniejsze. Drużyny składają się z 5-ciu zawodników, 4 w polu + bramkarz. Gracze w polu mają na oczach specjalne gogle (maski) ograniczające widzenie do zera, bowiem w zmaganiach również mogą uczestniczyć osoby niedowidzące. Bramkarze przeciwnych drużyn nie noszą osłony na oczy i są jedynymi w pełni widzącymi na polu gry. Oprócz tego, że bramkarz broni dostępu do bramki, to jest nawigatorem graczy poruszających się w defensywie. Oprócz tego w rozgrywce uczestniczy dwóch dodatkowych widzących nawigatorów, z boku boiska i za bramką rywala. Dzięki ich podpowiedziom i komendom głosowym, zawodnicy mogą się płynnie poruszać, bronić, atakować i bezpiecznie rywalizować. Mecz toczy się w systemie dwóch połów, po 15 minut każda. Rozgrywka trwa teoretycznie pół godziny, ale ze względu na przerwy związane ze zmianami, faulami, opuszczeniem piłki placu gry czy innymi przyczynami wynikającymi w trakcie, mecz potrafi się rozciągnąć nawet do 1,5, a nawet 2 godzin czasu.

Pochodzący z Wierzbicy - Kacper Domagała, który decyzją Zarządu Powiatu otrzymał stypendium sportowe za osiągnięcia, Blind Football uprawie od 5 lat. Gra na pozycji lewego pomocnika. Jest klubowym zawodnikiem Wisły Kraków, z którą w bieżącym roku zdobył Puchar Polski. Był też jednym ze współautorów sukcesu (przyp. 7 miejsce) na zeszłorocznym Euro we Włoszech. Tą dyscypliną zainteresował się jeszcze chodząc do krakowskiej szkoły dla niewidomych. Treningi w klubie ma 2 razy w tygodniu. Na co dzień mieszka w Krakowie, do rodzinnej Wierzbicy, jak mówi, przyjeżdża na przysłowiowy relaks.

Wicestarosta Paweł Osikowski i Wicewójt Małgorzata Sadowniczyk wyrazili podziw i gratulacje dla reprezentantów Polski w Blind Footballu i zapraszali ich do częstszego odwiedzania i trenowania na gościnnej ziemi miechowskiej.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry