godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Powiatowe Rolnicze Święto w podgołczańskich Przybysławicach

Powiatowe Rolnicze Święto w podgołczańskich Przybysławicach

28 Sierpnia 2023
Powiatowe Rolnicze Święto w podgołczańskich Przybysławicach

Pięknie misternie uplecione wieńce, stoiska KGW i rozmaitych instytucji, mniej i bardziej tradycyjne przyśpiewki reprezentacji poszczególnych gmin, występy artystyczne ze znaną i lubianą gwiazdą wieczoru, znakomita atmosfera rolniczego święta oraz pogoda towarzyszyły XXII Dożynkom Powiatu Miechowskiego, które odbyły się w niedzielę 27 sierpnia na boisku sportowym w Przybysławicach. Impreza połączona była z VIII Gołeckim „Żniwograniem”.

Dożynki w pełnym popołudniowym słońcu rozpoczęła Msza św. polowa, w intencji rolników odprawiona przez ks. Józefa Barana, proboszcza Parafii Szreniawa, w koncelebrze ks. kanonika Jacka Wójcickiego (proboszcza Parafii Czaple Wielkie), ks. Edwarda Kuzki (proboszcza Parafii Gołcza) i ks. wikariusza Michała Goguła. O muzyczną oprawę liturgii zadbała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza - „Czapelanka”.

Po Mszy św. i poświęceniu wieńców, starostowie dożynkowi przekazali gospodarzom rolniczego powiatowego święta bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Starosta Powiatu Miechowskiego Jacek Kobyłka i Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha zapewniali, iż będą ten chleb dzielić sprawiedliwie.

Starostami tegorocznych Dożynek Powiatowych byli: Anna Lasota i Grzegorz Dudek. Pani Anna gospodaruje na 90. hektarach. Z mężem uprawia głównie zboża, rzepak, i kukurydzę na ziarno. Jest mamą dorosłych już dzieci - syna i córki. Aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Jest przewodniczącą KGW Kozłów.

Grzegorz Dudek z Wysocic, wraz z żoną, córkami, zięciem i dwoma wnukami prowadzi 90. hektarowe gospodarstwo, ukierunkowane na produkcję roślinną - zboża, rzepak, ziemniaki, kapustę. Po tacie i córce jako trzeci z pokolenia Dudków aktywnie działa w jednostce OSP Wysocice, której jest wiceprezesem.

Na rolnicze święto ziemi miechowskiej zjechali liczni goście, w tym m.in.: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Radny Wojewódzki Mirosław Dróżdż, Starosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka, włodarze miast i gmin Miechowszczyzny, Michał Mrówka, zastępca dyr. KRUS w Krakowie, komendant KP PSP Miechów mł. bryg. Michał Majda, zastępca komendanta KPP Miechów mł. insp. Piotr Galicki. Samorząd Powiatu Miechowskiego reprezentowali: Członkowie Zarządu i Radni Powiatu Miechowskiego - starostowie Jacek Kobyłka, Paweł Osikowski, Wojciech Domagała i Piotr Grządziel z Zarządu, radni - Paweł Janicki, Jerzy Pułka, Sylwia Suchecka, Mariusz Wolny, Ewa Wojciechowicz, Anna Dróżdż.

Nawiązując do tradycyjnej pieśni dożynkowej „Plon niesiemy plon, w gospodarza dom…”, Starosta Miechowski wspomniał, iż od zarania żniwa kończą się hucznym świętowaniem. - Jest z czego się cieszyć i radować. Plony tegoroczne są wyjątkowo duże. Udało się je zebrać szybko i sprawnie, pomimo niesprzyjających prognoz atmosferycznych - zauważył gospodarz powiatu. Starostwa podziękował wszystkim rolnikom Miechowszczyzny za ich wytężoną pracę przy tym, by ziarno znalazło się w spichlerzu i było zapewnieniem, że w naszym regionie nie grozi nam widmo głodu. Dziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji powiatowych dożynek, a także kołom gospodyń wiejskich i reprezentacjom poszczególnych gmin.

Minister Andrzej Adamczyk dziękował mieszkańcom ziemi miechowskiej za kultywowanie tradycji. - To bardzo ważne, aby pozycja rolnika nigdy nie była deprecjonowana i nigdy nie traciła na wartości. Bo rolnik swoją ciężką pracą, daje nam i tworzy bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślał. Zapewniał do tego, iż Rząd RP, który reprezentuje, będzie nadal dokładał wszelkich starań, aby sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna - militarna i ekonomiczna, nie doprowadziła do deprecjacji, do zmniejszenia możliwości, potencjału i siły polskiego rolnictwa.

Wicemarszałek Łukasz Smółka dziękował rolnikom ziemi miechowskiej za to, że w Krakowie jest jedzenie, i za to, że turyści przyjeżdżający do Małopolski, mają co jeść. Życzył rolnikom opłacalności i wspomniał także o zaangażowaniu kół gospodyń wiejskich w uświetnianie przez cały rok rozmaitych imprez.

O tym, że żywność ziemi miechowskiej jest zdrowa, zapewniał radny wojewódzki i dyr. miechowskiego szpitala - Mirosław Dróżdż.

Wielki szacunek dla wszystkich rolników ze sceny w Przybysławicach wyraził także Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk. Wyraził radość, że w ostatnich latach nastąpił rozkwit działalności KGW. Podkreślał, iż to właśnie na wsi od wieków tkwi solidny fundament polskości.

Do podziękowań dla rolników dołączył także Wójt Lesław Blacha, przytaczając tradycyjną przyśpiewkę zapowiadającą dalszą część święta:

„Już zboże zebrane to czas na dożynki
Można dziś wyśpiewać grzeszki i uczynki
No bo na dożynkach zwyczaj to nie nowy
Jednych się tu chwali innym zmywa głowy”

Starosta Jacek Kobyłka wręczył przedstawicielom gmin gratyfikacje w wysokości 1000 zł za przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych. Wójt Lesław Blacha tymi samymi kwotami wyróżnił przedstawicieli swojej gminy oraz młodych rokujących sportowców i artystów ziemi gołczańskiej, którzy zaprezentowali się na scenie.

Po tradycyjnej części dożynkowej, przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowała się Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza - „Czapelanka”. Swe talenty zaprezentowali podopieczni Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury w Gołczy, w tym grupy taneczne - PRESTIŻ, POWER, TN1, TN2, PIEGUSKI, POZIOMKI oraz trio J2KA, a także soliści studia wokalnego. Solidną dawkę muzyki rock’n’rollowej dał zespół „Piotr Malinowicz & Malinowa Mąka”, a najpopularniejsze hity muzyki rozrywkowej zaprezentował „Dj Boski” Oskar Mazur. Gwiazdą wieczoru był znany zespół „Daj to głośniej”, twórca takich hitów jak „Mama ostrzegała”, „Zwariowana noc”. Imprezę zakończył „Dj Boski” oraz piana party.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

Powiatowe Rolnicze Święto w podgołczańskich Przybysławicach

do góry