godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Wojewoda Małopolski ze studentami z wizytą u miechowskich starostów

Wojewoda Małopolski ze studentami z wizytą u miechowskich starostów

5 Czerwca 2024
Wojewoda Małopolski ze studentami z wizytą u miechowskich starostów

Grupa studentów, przyszłych ekonomistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w ramach realizacji zajęć z przedmiotu „Zarządzanie w sektorze komunalnym” wraz z Wojewodą Małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem, we wtorek 4 czerwca odwiedzili miechowskich starostów - Krzysztofa Świerczka i Jerzego Pułkę. Na spotkaniu studenci zgłębili tajniki funkcjonowania i zarządzania samorządem powiatowym.

O tym, jakie są kompetencje, zadania, struktura organizacyjna i największe wyzwania stojące przed Powiatem Miechowskim opowiadał studentom starosta Krzysztof Świerczek. Wspomniał również o walorach historyczno-zabytkowo-przyrodniczych Miechowszczyzny.

Studenci UR pytali m.in. o zarządzaniu służbą zdrowia. Jak wyjaśniał starosta, dla tak małego powiatu jakim jest miechowski, jest to nie lada wyzwanie finansowe, bowiem miechowski szpital stoi na pierwszej linii ratowania zdrowia i życia pacjentów, nie tylko z naszego powiatu, ale i ościennych. Jest to spowodowane m.in. tym, iż szpitale w Olkuszu i Jędrzejowie zostały sprywatyzowane i w tych placówkach stawia się głównie na przeprowadzanie wysokodochodowych procedur leczniczych.

Na pytanie studentów, co jest najtrudniejsze w zarządzaniu jednostką powiatowego samorządu, starosta odparł, iż jest to zbilansowanie budżetu, który opiera się głównie na dotacjach i subwencjach. Tylko około 7% budżetu stanowią dochody własne. Wystarczy wspomnieć, iż do subwencji oświatowej, Powiat Miechowski dokłada 6 mln zł.

A to nie koniec wydatków. Jak zauważył starosta, nasz powiat po przejściu z województwa kieleckiego do małopolskiego, niejako „w spadku” otrzymał nazbyt rozbudowaną sieć dróg - ponad 450 km. Dla porównania, 5-krotnie większy Powiat Krakowski ma w swoim zasobie nieco ponad 700 km. Dlatego też gros wydatków pochłania utrzymanie, remonty i przebudowy „powiatówek”.

Starosta Świerczek wspomniał, iż szansą na rozwój nie tylko ziemi miechowskiej, ale całej Małopolski jest tworzona strefa gospodarcza w Gminie Książ Wielki. Zauważył, iż nigdzie już w Małopolsce inwestorzy nie znajdą gruntów o powierzchni10 ha i więcej, a Powiat Miechowski ma do dyspozycji ponad 100 ha i to w strategicznym miejscu - przy węźle komunikacyjnym Książ Wielki.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry