godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Dwa miasta w Powiecie Miechowskim od 2023 roku

Dwa miasta w Powiecie Miechowskim od 2023 roku

2 Stycznia 2023
Dwa miasta w Powiecie Miechowskim od 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 roku administracyjnie w Powiecie Miechowskim leżą już dwa miasta. Do stolicy powiatu - Miechowa dołączył bowiem Książ Wielki.

Noc sylwestrowa i powitanie nowego 2023 roku dla włodarzy i mieszkańców Książa Wielkiego były wyjątkowe i historyczne, bowiem od tego dnia po 153. latach Książ Wielki ponownie stał się miastem. Dzierżąc symboliczny klucz do bram miasta otrzymany od Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Marek Szopa już jako burmistrz, wraz ze Starostą Powiatu Miechowskiego Jackiem Kobyłką i Henrykiem Humą, Przewodniczącym Rady Gminy, złożył mieszkańcom szczególne życzenia noworoczne podczas specjalnego koncertu zorganizowanego z okazji odzyskania praw miejskich.

Sylwestrowy, otwarty dla wszystkich koncert w hali sportowej, o godzinie 22 rozpoczął dj Bartosz Gil. Godzinę później na scenę wyszedł zespół „Biała Armia”, znakomicie odgrywający covery największych przebojów grupy „Bajm”.

Wraz z życzeniami noworocznymi, burmistrz Marek Szopa dziękował wszystkim, którzy zaangażowani byli w dzieło przywrócenia praw miejskich dla Książa Wielkiego, które trwało przez ostatnie 2 lata. W podziękowaniach wymienił m.in. pracownika UG - Kamila Wasika, radcę prawnemego Krzysztofowa Wielińskiego, Mirosławowa Szumerowskiego, nauczycielowi miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz senatora Zygmunta Frankiewicza, który jak się okazuje wychował się i mieszkał przez lata w Książu Wielkim. Burmistrz Szopa dziękował także wojewodzie Łukaszowi Kmicie, który bez mrugnięcia okiem poparł wniosek o powrót Książa Wielkiego do grona miast polskich.

Starosta Jacek Kobyłka życzył mieszkańcom, aby Książ Wielki w kolejnych latach wszedł na orbitę wszelkiego dobra, aby się ono mnożyło i wszyscy żyli dostatnie. Zdrowia, Szczęścia i wszelkiej pomyślności w nowym 2023 roku życzył Przewodniczący RG - Henryk Huma.

Historię Książa Wielkiego, którego pierwsza historyczna kronikarska wzmianka jest z 1120 roku, przybliżył spektakularny pokaz laserowy, po którym mieszkańcy wrócili do zabawy przy dźwiękach „Białej Armii” i zabawie serwowanej przez dj. Bartosza Gila. Wśród bawiących się, oprócz mieszkańców byli m.in. miejscowi radni, sołtysi oraz członek Zarządu Powiatu - Rafał Pawlik.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry