godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Kolejne fundusze z „Polskiego Ładu”, tym razem na odbudowę zabytków

Kolejne fundusze z „Polskiego Ładu”, tym razem na odbudowę zabytków

11 Stycznia 2023
Kolejne fundusze z „Polskiego Ładu”, tym razem na odbudowę zabytków

Rządowy Program „Polski Ład” odkąd został powołany zmienia polską rzeczywistość poprzez wydatne wsparcie różnorakich inwestycji samorządowych. Jak dotąd Powiat Miechowski pozyskał z tego programu ponad 42 mln zł, z czego 30 mln na wykonanie infrastruktury w Parku Technologicznym w Książu Wielkim, 8 mln zł na budowę wiaduktu w Uniejowie Rędziny i 4 mln na budowę sali gimnastycznej w Zagorzycach. Kolejna 6 już edycja programu skierowana jest na odbudowę zabytków. Założenia i wytyczne najnowszej odsłony programu, na szkoleniu informacyjnym dla włodarzy i przedstawicieli samorządów, 11 stycznia w Starostwie Powiatowym w Miechowie przedstawił Grzegorz Kwiatkowski, dyr. ds. rozwoju relacji społecznych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nabór z „Polskiego Ładu” na odbudowę zabytków trwa od 24 listopada 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków są samorządy województw, powiatów i gmin. W ramach programu możliwe jest: finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Wymagany wkład własny wynosi nie mniej niż 2% wartości zadania inwestycyjnego. Samorząd może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków o dofinansowanie w trzech kategoriach: do 150 000 złotych, do 500 000 złotych, do 3 500 000 złotych. Więcej szczegółów na temat programu można uzyskać na stronie internetowej BGK.

Dyrektor BGK chętnie odpowiadał na pytania samorządowców dotyczące realizowanych już inwestycji w ramach „Polskiego Ładu”. Okazuje się, iż w Małopolsce 94% wniosków, które uzyskały promesy wstępne, przeszło do realizacji, co daje ponad 2 mld zł na inwestycje.

Za wsparcie i rozwiązywanie wszelakich problemów, podziękowania dla dyrektora Grzegorza Kwiatkowskiego w imieniu swoim oraz włodarzy samorządów Powiatu Miechowskiego, dziękował Starosta Jacek Kobyłka, w asyście Wicestarosty Pawła Osikowskiego i radnego powiatowego Pawła Janickiego.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry