godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/O wapnowaniu gleb w miechowskim starostwie

O wapnowaniu gleb w miechowskim starostwie

17 Grudnia 2019
O wapnowaniu gleb w miechowskim starostwie

Pełna sala rolników zainteresowanych wapnowaniem gleb w ramach ogólnopolskiego programu ich regeneracji, zebrała się w piątek 13 grudnia na szkoleniu w Starostwie Powiatowym w Miechowie organizowanym przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Okręgową Stację Chemiczno - Rolniczą w Kielcach. Szkolenie dotyczyło ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie.

Zasadniczym celem szkolenia było przekazanie informacji rolnikom dotyczących zasad poboru próbek gleby, wypełniania wniosku o dofinansowanie zakupu wapna nawozowego oraz wysokość stawek dopłat do 1 t zakupionego wapna.

W szkoleniu uczestniczyli: Karol Sepielak - dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Ewa Ryjak - kierownik działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa MODR Karniowice oraz Katarzyna Sowa-Cichecka - dyrektor Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach.

Rolników z Miechowszczyzny powitał Krzysztof Świerczek, przewodniczący Rady Powiatu oraz starosta miechowski Jacek Kobyłka, który przybliżył zgromadzonym charakterystykę rolniczą naszej ziemi.

Jak informowała Katarzyna Sowa-Cichecka, pobranie próbki gleby nie jest łatwe i musi się odbyć według ścisłych kryteriów. Dlatego dokładnie przybliżyła rolnikom tę niełatwą sztukę. Niestety, jak informowała, wobec ciągle uaktualnianych wniosków na dofinansowanie do wapnowania i zamieszanie z tym związane,większość wniosków jest wypełniona błędnie i są one odrzucane, choć i tak spłynęła ich znikoma liczba. A jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stację Chemiczno-Rolniczą w Kielcach wynika, iż potrzeby wapnowania na małopolskich ziemiach są znaczne, bowiem są one zakwaszone.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej na stronie internetowej SCHR - kliknij

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry