godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Ponad 6 mln dodatkowych rządowych środków dla Powiatu Miechowskiego

Ponad 6 mln dodatkowych rządowych środków dla Powiatu Miechowskiego

11 Października 2022
Ponad 6 mln dodatkowych rządowych środków dla Powiatu Miechowskiego

W poniedziałek 10 października Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita przekazał ponad 1 mld zł dodatkowych środków z budżetu państwa (płatne w trzech transzach) dla małopolskich samorządów, w tym 6 076 607 zł dla Powiatu Miechowskiego. To efekt przygotowanej przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, którą Sejm uchwalił 15 września 2022 r. W skali Polski z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT zostanie przekazana samorządom kwota 13,7 mld zł.

Na poniedziałkowym briefingu prasowym wojewoda Łukasz Kmita przedstawił, jak będzie wyglądał w Małopolsce podział tych dodatkowych środków dla samorządów oraz inne mechanizmy rządowego wsparcia dla mieszkańców i jednostek samorządu terytorialnego. Towarzyszyli mu posłowie Urszula Rusecka oraz Filip Kaczyński, a także Krzysztof Świerczek - Przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego, który w imieniu samorządowców przekazał podziękowania za to ogromne wsparcie dla samorządów: - To kolejny dowód na to, że rząd Zjednoczonej Prawicy dba o samorządy. Oczywiście potrzebujemy większych środków w związku z kryzysem czy toczącą się wojną na Ukrainie. Ceny zarówno mediów, jak również wydatki inwestycyjne mocno wzrosły, w związku z czym te środki niezwykle przydadzą się do poprawy kondycji finansowej. Będą również służyć wsparciu inwestycji, które prowadzą samorządy. Jestem nieustannie związany z samorządem od 1994 r. i nie pamiętam, żeby kiedykolwiek takie środki były skierowane do samorządów - zaznaczył.

Dzięki uchwalonej ustawie jednostki samorządu terytorialnego (JST) otrzymają jeszcze w tym roku dodatkowe, znaczące środki, ponad te gwarantowane w 2023 r. zgodnie z obecnymi przepisami (czyli ponad część rozwojową subwencji ogólnej).

Dodatkowa kwota 13,7 mld składa się z dwóch kwot składowych:

  • 7,8 mld zł - do podziału między wszystkie samorządy (proporcjonalnie do wysokości planowanych na rok 2023 dochodów gmin z tytułu udziału w podatku PIT),
  • 5,9 mld zł - dla mniej zamożnych i mniejszych samorządów.

Kwota minimalnego rządowego wsparcia to:

  • co najmniej 2,9 mln zł dla każdej gminy,
  • 6,1 mln zł dla każdego powiatu,
  • 32,7 mln zł dla każdego województwa.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa
MUW

do góry