godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Powiatowe służby o przygotowaniu do okresu zimowego

Powiatowe służby o przygotowaniu do okresu zimowego

25 Października 2023
Powiatowe służby o przygotowaniu do okresu zimowego

24 października Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w miechowskim starostwie zorganizowało spotkanie z przedstawicielami służb, instytucji i samorządów odpowiadających za szeroko rozumiane bezpieczeństwo, by omówić stan przygotowania do zbliżającego się okresu zimowego.

Jako pierwszy wystąpił p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej - mł. bryg. Mariusz Idzik. Poruszył ważną kwestię będącą pokłosiem czerwcowej katastrofy budowlanej w Falniowie, w wyniku której zginęła jedna osoba oraz zwierzęta gospodarskie. Komendant zwrócił uwagę na koordynację i komunikację na poziomie służby - osoby odpowiedzialne za działania kryzysowe w gminach. Nie ma z tym problemu w dni powszednie w godzinach roboczych. Problem pojawia się po tym czasie. Brakuje kontaktów bezpośrednich do osób odpowiedzialnych w poszczególnych gminach. Dlatego też komendant Idzik apelował do samorządów o zaktualizowanie corocznie zatwierdzanych gminnych planów ratowniczych, w których należy m.in. wskazać z dane kontaktowe osób dostępnych 24/h i odpowiedzialnych za różne sfery bezpieczeństwa, a także przedsiębiorców, gotowych w każdym momencie zabezpieczyć np. transport publiczny, materiały zabezpieczające typu piasek, worki, plandeki itp. Jak informował, za działania kryzysowe występujące na terenie jednej gminy, odpowiada właściwy wójt, burmistrz. Jeżeli zagrożenie wystąpi na szerszym terenie, to wtedy wkraczają kryzysowe służby powiatowe. Jednakże, w większości przypadków, kryzysowe służby powiatowe wspierają działania występujące na wąskim obszarze.

Ustalono, iż do końca listopada wszystkie samorządy zaktualizują swoje plany ratownicze. Pozwoli to na usprawnienie działań kryzysowych w Powiecie Miechowskim. Komendant Idzik apelował przy tym do włodarzy o zabezpieczenie zapasów piasku oraz by wyposażali swoje jednostki OSP w worki i plandeki.

Na spotkaniu w starostwie poruszono jeszcze jedną ważną kwestię, związaną z otwarciem nowego odcinka drogi ekspresowej S-7 - Moczydło - Miechów. Mł. bryg. Mariusz Idzik stwierdził, iż idzie za tym zupełnie inny wymiar zagrożeń, do których należy przygotować odpowiednio jednostki OSP. Sposób zabezpieczenia zdarzenia na drodze ekspresowej jest zupełnie inny niż na drogach o niższych kategoriach. Służby muszą mieć do tego dokładnie rozpracowaną topografię dróg serwisowych i dojazdowych do „ekspresówki”, by jak najszybciej dotrzeć w dane miejsce. W tym zakresie prowadzone są już intensywne szkolenia.

Generalnie ujmując, jak zauważył p.o. komendanta KP PSP, flota pojazdów i sprzęt ratowniczo-gaśniczy w Powiecie Miechowskim jest na dobrym poziomie i stale się rozwija. Do dyspozycji są m.in. pojazdy terenowe, namioty podgrzewane, a w ostatnim czasie komenda wzbogaciła się o mobilny agregat prądotwórczy o mocy 50 kW.

Zima to dla policjantów czas, gdzie szczególną uwagę zwracają na osoby bezdomne i nietrzeźwe, które z uwagi na niskie temperatury, mogą być narażone na utratę zdrowia lub życia - zauważył podinsp. Jacek Rosół, Komendant Powiatowy Policji w Miechowie. Funkcjonariusze są również gotowi m.in. na organizację objazdów i ograniczenia ruchu pojazdów ciężkich na wypadek zdarzeń drogowych lub wystąpienia na drogach ekstremalnych zimowych zjawisk pogodowych. Okazuje się, że często pierwszą linią powiadomienia o śliskich nawierzchniach jest dyżurny komendy, który niezwłocznie przekazuje te informacje do odpowiedzialnych za to drogowców.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Zbigniew Bałazy informował, iż jego jednostka prowadzi szerokie działania profilaktyczne, by stan techniczny obiektów był dostateczny. Zimą zwraca szczególną uwagę na zalegający śnieg i sople zwisające z dachów. Uczulał także na odpowiednie przygotowanie instalacji kominowych i wentylacyjnych przed sezonem grzewczym, a także kuchenek gazowych na propan-butan. Świadomość, że należy przeprowadzać okresowe kontrole tych pierwszych rośnie, ale niewiele osób wie, że takie przeglądy regularnie należy przeprowadzać także w kuchenkach gazowych. Wiele katastrof budowlanych w kraju wywołują właśnie wybuchy butli propan-butan. Przy tej okazji inspektor Bałazy przypomniał o numerze alarmowym pogotowia gazowego - 992.

Zarząd Dróg Powiatowych w Miechowie jest przygotowany do zbliżającej się zimy, o czym zapewniał dyr. Krzysztof Szarek. Przypomniał, iż zgodnie z ustawą z 1994 roku, jest 6 standardów utrzymania dróg przypisanych do danych kategorii. Działania ZDP zaczynają się od 4 standardu. Drogowcy zabezpieczyli na zimę 6500 ton piasku, 800 ton soli. Z zeszłorocznych zapasów zostało jeszcze 300 ton mieszanki.

Energetyka również przygotowana jest do zimy, o czym mówił Andrzej Dubaj, zastępca dyr. PGE Dystrybucja Rejonu Energetycznego Busko Zdrój. Numer alarmowy na wypadek braku prądu to 991. Dyrektor wystosował apel społeczny, by nie nasadzać drzew i krzewów w rejonach linii energetycznych. W 90% przypadkach, miejscowy brak energii spowodowany jest przerwaniem linii przez połamane konary i gałęzie.

Powiatowe służby medyczne, sanitarne, weterynaryjne i społeczne również przygotowane są do okresu zimowego, o czym zapewniali odpowiednio: dyr. Szpitala św. Anny w Miechowie - Mirosław Dróżdż, Powiatowy Inspektor Sanitarny - Edyta Bryg, Powiatowy Inspektor Weterynarii - Ewa Kawula, Kierownik PCPR - Janusz Patyna.

Za gotowość do niesienia pomocy obywatelom Powiatu Miechowskiego dziękował Starosta Miechowski - Jacek Kobyłka. Zwrócił uwagę, iż na tzw. „starej siódemce” jest coraz więcej zdarzeń związanych z wtargnięciem dzikiej zwierzyny na drogę. Ponadto zawnioskował, by karetka stacjonująca codziennie w Książu Wielkim w godzinach 7-19, pełniła w tym miejscu dyżur całodobowy.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry