godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Szkolenie dla rodzin zastępczych z Powiatu Miechowskiego

Szkolenie dla rodzin zastępczych z Powiatu Miechowskiego

8 Lipca 2022
Szkolenie dla rodzin zastępczych z Powiatu Miechowskiego

W piątek 8 lipca część rodzin zastępczych z Powiatu Miechowskiego wzięło udział w szkoleniu, którego tematem było wypalenie zawodowe wraz z warsztatami - jak radzić sobie ze złością - swoją i dzieci, nad którymi sprawowana jest piecza.

Uczestniczki szkolenia tj. 15 rodzin zastępczych, w tym 8 niezawodowych, 6 spokrewnionych i 1 zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Miechowie, które sfinansowało wspomniane zajęcia, powitał Wicestarosta Paweł Osikowski z Kierownikiem PCPR - Januszem Patyną.

- Są to wspaniali ludzie z inicjatywą i wielkim sercem, działający dla dobra wspólnego, a zwłaszcza dla najmłodszych i najbardziej bezbronnych mieszkańców naszego powiatu - podkreślał kierownik Patyna.

Wicestarosta Paweł Osikowski wspomniał, iż niełatwo jest w dzisiejszym czasie wychowywać dzieci. Takie szkolenia mają walory nie tylko edukacyjne, ale też integracyjne. Jest okazja do wymiany doświadczeń, poglądów, ale też do zasięgnięcia porady lub zadania pytań. - Nie wiedzieć to nie grzech, ale nie zapytać do zbrodnia - skwitował humorystycznie kierownik PCPR.

Szkolenie dla rodzin zastępczych prowadziła Edyta Rogozińska, która zaznaczyła, iż odkąd prowadzi warsztaty z rodzinami zastępczymi, to nie spotkała się dotąd z faktem, iż zajęcia zainaugurował włodarz samorządu. - Docenienie i dowartościowanie pracy i trudu, jaki rodziny zastępcze podejmują w wychowaniu dzieci na co dzień, są niezwykle ważne - mówiła trenerka.

W trakcie sześciogodzinnego szkolenia, jego uczestniczki poszerzyły swoją wiedzę na temat zjawiska wypalenia zawodowego/rodzicielskiego. Poznały przyczyny wypalenia, jego przebieg i skutki jakie powoduje w życiu. Rozwijały przy tym umiejętności skutecznych działań profilaktycznych w obszarze przeciwdziałania wypaleniu w tym: narzędzia otwartej komunikacji, a także skuteczne techniki radzenia sobie z napięciem wynikającym z obciążającej emocjonalnie opieki jaką podejmują na co dzień w ramach sprawowanej pieczy. Zajęcia pozwoliły na rozwinięcie kompetencji emocjonalnych, przede wszystkim w obszarze skutecznego reagowania na złość swoją i swoich podopiecznych.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry