godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/W Miechowie po latach znów można wyrobić paszport

W Miechowie po latach znów można wyrobić paszport

4 Września 2023
W Miechowie po latach znów można wyrobić paszport

W końcu mieszkańcy Powiatu Miechowskiego, którzy chcą wyrobić sobie paszport, nie będą zmuszeni w tym celu wybierać się do Krakowa, Olkusza, czy Bochni. Od poniedziałku 4 września koło Zarządu Dróg Powiatowych w Miechowie (ul. Warszawska 11) został uruchomiony Terenowy Punkt Paszportowy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Powstał on z potrzeby zgłaszanej od lat przez mieszkańców ziemi miechowskiej, dzięki wspólnym działaniom włodarzy Powiatu Miechowskiego oraz Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity.

To już 15 paszportowy punkt terenowy w Małopolsce. Ma on za zadanie usprawnić obsługę klientów. - Bardzo się cieszę, że nasze wspólne zabiegi osiągnęły dziś finał. Odkąd zostałem wojewodą, postanowiłem, by administracja była bliżej mieszkańców - stwierdził Wojewoda Łukasz Kmita. Dziękował władzom Powiatu Miechowskiego za sfinansowanie i przygotowanie reprezentacyjnego lokum, a także współfinansowanie etatów pracowników punktu. Wojewoda przyznał, iż głównym inspiratorem utworzenia punktu w Miechowie był Krzysztof Świerczek, Przewodniczący Rady Powiatu.

Jak potrzebne są placówki, w których można wyrobić i odebrać paszport, pokazują choćby statystyki, którymi podzielił się wojewoda Kmita. W 2020 roku w Małopolsce było 75 tys. wniosków o paszport, w 2021 r. - 120 tys., a w ubiegłym roku już 250 tys. a od początku bieżącego roku zgłoszono już 170 tys. wniosków. - Cieszę się, że Małopolski Urząd Wojewódzki zawitał na stałe do Miechowa - podkreślił wojewoda.

Starosta Miechowski Jacek Kobyłka nie krył radości z otwarcia Terenowego Punktu Paszportowego. Przewodniczący Świerczek zauważył, iż ościenne województwa - Świętokrzyskie i Śląskie nie zabiegają o uruchamianie punktów paszportowych. Stąd może być też spore zainteresowanie miechowskim punktem.

Uruchomienie Terenowego Punktu Paszportowego w Miechowie (remont pomieszczeń i wyposażenie) kosztowało samorząd Powiatu Miechowskiego około 500 tys. zł. W uroczystym otwarciu oprócz wspomnianych powyżej uczestniczyli m.in.: członkowie Zarządu Powiatu - Wicestarosta Paweł Osikowski i Piotr Grządziel, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stanisław Krawiec, Sekretarz Maria Sztuk, Wójtowie Gminy Charsznica i Kozłów - Jan Żebrak i Jan Zbigniew Basa, Wiceburmistrz Miechowa Andrzej Banaśkiewicz, Komendant KPP Miechów podinsp. Jacek Rosół i zastępca komendanta KP PSP mł. bryg. Mariusz Idzik, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Terenowy Punkt Paszportowy w Miechowie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Warszawskiej 11 w Miechowie obsługuje klientów:

  • w poniedziałek, środę i czwartek - od 800 do 1530
  • wtorek i piątek - od 800 do 1630
  • tel. 41 2308068

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry